Ισοπαλία για Αργεντινή και Χιλή στο Κόπα Αμέρικα

Η Αργεντινή αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Χιλή, στην πρεμιέρα των δύο συγκροτημάτων για το Κόπα Αμέρικα.
Πριν την έναρξη η CONMEBOL (Συνομοσπονδία ποδοσφαίρου της Λατινικής Αμερικής) με ένα τελετουργικό τίμησε τον "Θεό" Ντιέγκο Μαραντόνα για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο.
Στο 33ο λεπτό ο Μέσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 54' ο Βιδάλ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του από τον Ταλιαφίκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ο Μαρτίνες απέκρουσε κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, για να έρθει στην επαναφορά της με κεφαλιά ο Βάργκας και να ισοφαρίσει.
Σε άλλο εναρκτήριο για τους δύο αντιπάλους παιχνίδι, η Παραγουάη νίκησε 3-1 τη Βολιβία, με ανατροπή μάλιστα. Οι Βολιβιανοί προηγήθηκαν με το πέναλτι του Έργουιν Σαβέντρα στο 10', όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χάουμε Κουέγιαρ.
Η Παραγουάη το εκμεταλλεύτηκε και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας τρεις φορές, με τους Αλεχάντρο Ρομέρο (62') και Άνχελ Ρομέρο (65', 80'). naftemporiki.gr