«Λευκή» ισοπαλία για Ισπανία και Σουηδία

Η μπάλα δεν ήθελε να μπει στα δίχτυα στο γήπεδο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης, όπου Ισπανία και Σουηδία έμειναν στο 0-0, στην πρεμιέρα τους στον 5ο όμιλο της τελικής φάσης του Euro 2020.
Οι δύο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες, ιδιαίτερα οι Ίβηρες και σαφώς το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.
Η αποψινή ήταν η πρώτη ισοπαλία στην 4η μεταξύ τους αναμέτρηση σε μεγάλη διοργάνωση, με την Ισπανία να μετρά δύο νίκες (Μουντιάλ 1978 και Euro 2008) και τη Σουηδία μία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1950!
Επίσης «άσφαιροι» έμειναν και οι δύο κορυφαίοι σκόρερ των δύο μονομάχων. Ο Μάρκους Μπεργκ με 23 γκολ σε 86 συμμετοχές έχασε μία μοναδική ευκαιρία στο 60ό λεπτό για να βάλει μπροστά τους Σκανδιναβούς, όπως συνέβη και στο πρώτο ημίχρονο με τον Αλβάρο Μοράτα, ο οποίος απέτυχε να σκοράρει στην 41η συμμετοχή του με τη «φούρια ρόχας» (18 γκολ). naftemporiki.gr