Η Σαραγόσα διέσυρε τη Βαλένθια

Η Σαραγόσα διέσυρε τη Βαλένθια, επικρατώντας με το ευρύ 4-0, και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με το Γιάροσικ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά μόλις στο 5’, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Παρέδες. Οι παίκτες της Σαραγόσα είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχασαν ευκαιρίες με τους Ούτσε και Λόπες, και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με «αέρα» δύο τερμάτων, με τον Ερέρα να αξιοποιεί στο 40’ πάσα του Ούτσε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.
Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τις «Νυχτερίδες», καθώς στο 64’ ο Στανκεβίτσιους ανέτρεψε τον Μπερτόλο εντός περιοχής, και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Γκάμπι δεν έχασε την ευκαιρία να διευρύνει από την άσπρη βούλα το προβάδισμα της ομάδας του, με τη Βαλένθια στη συνέχεια να καταρρέει. Στο 74’ ο Αλμπέλδα ανέτρεψε τον Γκάμπι, και ο ίδιος παίκτης ευστόχησε και πάλι από το σημείο του πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.