Η Λάτσιο πήρε το Ντέρμπι της Ρώμης

Η Λάτσιο πήρε το ντέρμπι της Ρώμης, καθώς επικράτησε στο Ολίμπικο με 0-1 της συμπολίτισσας Ρόμα.
Πλέον με αυτήν τη νίκη οι «Λατσιάλι» ανέβηκαν στους 27 βαθμούς και την 3η θέση, αφήνοντας την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο στους 25.
Ισορροπημένο στην αρχή το ματς, μεχρι το 29ο λεπτό, όταν ο Ιμπάνιεζ πήρε την μπάλα από τον Ρουί Πατρίσιο μέσα στην περιοχή, έχασε όμως πολύ εύκολα και ο Φελίπε Άντερσον έγινε αποδέκτης της μπάλας σε πλεονεκτική θέση, πλασάροντας για το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Νικολό Ζανιόλο σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ούτε ο Πελεγκρίνι κατάφερε λίγο αργότερα να σκοράρει.
Στο δεύτερο μέρος η Ρόμα ανέβασε την απόδοσή της και έχασε μερικές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Ρόμα: Πατρίσιο, Μαντσίνι (46′ Τσελίκ), Σμόλινγκ, Ιμπάνιεζ, Κάρσντορπ (63′ Ελ Σαραουί), Καμαρά (73′ Μάτιτς), Κριστάντε, Ζαλέβσκι (73′ Μπελότι), Τζανιόλο, Έιμπραχαμ, Πελεγκρίνι (53′ Βολπάτο).
Λάτσιο: Προβεντέλ, Λάτσαρι (69′ Ισάι), Καζάλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Βεσίνο, Κατάλντι, Αλμπέρτο (71′ Μπάσιτς), Πέδρο (69′ Καντσελιέρι), Άντερσον, Τζακάνι (85′ Ρομέρο).