Συντριβή της Τσέλσι από την Μπράιτον

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε για τον Γκρέιαμ Πότερ η επιστροφή του στο Amex Stadium. Περίπου ένα μήνα αφότου έφυγε από την Μπράιτον για να αναλάβει την Τσέλσι, ο 47χρονος τεχνικός είδε την πρώην ομάδα του να νικά 4-1 τη νυν και να της στερεί πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια για πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα.
Οι «Γλάροι» ήταν καταιγιστικοί στο α' ημίχρονο, προηγήθηκαν με τον Τροσάρ μόλις στο 5ο λεπτό και στη συνέχεια με δύο αυτογκόλ βρέθηκαν στο 3-0.
Ο Χάβερτς στο ξεκίνημα του β' μέρους έδωσε κάποιες ελπίδες στους «Μπλε», που όμως δεν κατάφεραν τίποτα παραπάνω και στις καθυστερήσεις ο Γκρος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Μεγάλη ανατροπή και νίκη με 3-2 πέτυχε η Τότεναμ επί της Μπόρνμουθ και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ του Μουρ, αλλά οι «Σπερς» ισοφάρισαν με τους Σεσενιόν και Ντέιβις, για να πετύχει το νικητήριο γκολ στο 91' ο Μπεντανκούρ, που είχε μπει ως αλλαγή.
Μόνη τέταρτη είναι πλέον η Νιουκάσλ, που συνέτριψε 4-0 την Άστον Βίλα, με δύο γκολ του Κάλουμ Γουίλσον. ΑΠΕ-ΜΠΕ