Ιστορική πρόκριση της Άιντραχτ επί της Μπαρσελόνα

Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ πήρε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Καμπ Νου επί της Μπαρσελόνα.
Η Γερμανική ομάδα, που είχε αναδειχθεί ισόπαλη με σκορ 1-1 με τους Καταλανούς στο πρώτο ματς, νίκησε με 2-3, αφήνοντας εκτός το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης.
Η Άιντραχτ υποχρέωσε σε ήττα τους Καταλανούς μετά από 15 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις και 23 παιχνίδια χωρίς ήττα σε κανονική διάρκεια αγώνα.
Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κόστιτς με τα δύο γκολ που πέτυχε και μία ασίστ, στο 4' με πέναλτι και στο 67' με διαγώνιο σουτ. Ενδιάμεσα ο Μπόρε είχε κάνει το 0-2 στο 36' από ασίστ του Κόστιτς.
Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Τσάβι ήταν μειώσει την έκταση της ήττας με «κεραυνό» του Μπούσκετς στο 90'+1 και το πέναλτι του Ντεπάι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων.