«Τεσσάρα» της Μπαρσελόνα στη Βαλένθια

Θρίαμβος της Μπαρσελόνα στο ντέρμπι της Πριμέρα Ντιβιζιόν η οποία ισοπέδωσε με 1-4 την Βαλένθια!
Ο Τσάβι κάνει ξανά μεγάλη την Μπαρτσελόνα, και «Μπλαουγκράνα» είχαν σε ακόμη ένα παιχνίδι εντυπωσιακή απόδοση και δεν άφησαν περιθώριο στη Βαλένθια.
Ο Ομπαμεγιάνγκ ήταν εντυπωσιακός και πέτυχε δύο γκολ (23', 38'), ενώ και ο Ντε Γιονγκ (32') βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, «καθαρίζοντας» ένα δύσκολο θεωρητικά ματς από το πρώτο ημίχρονο. Για τις «Νυχτερίδες» είχε μειώσει στο 52' ο Σολέρ.
Νωρίτερα, δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε η Σεβίλλη στη Βαρκελώνη, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει την Εσπανιόλ (1-1). Η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε στο 36' με τον Ράφα Μιρ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Νταρντέρ στο 50ο λεπτό. Να σημειωθεί πως η Σεβίλλη αγωνίστηκε από το 76' με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κουντέ.
Η Μπαρσελόνα έφτασε στους 42 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Ατλέτικο Μαδρίτης στην τέταρτη θέση, από την οποία έχει παιχνίδι λιγότερο.