Κύπελλο Ελλάδος: Στους «16» ο Ιωνικός

Με ανατροπή και δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, ο Ιωνικός επικράτησε 1-2 της Ξάνθης στα Πηγάδια, για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης.
Οι γηπεδούχοι σκόραραν με σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή στο 26', είχαν χαμένο πέναλτι στο 6ο λεπτό με τον Ιμπραΐμι (άουτ), ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι στο 31'.
Ο Τουράμ στο 68' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ιωνικού.
Στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος επιθετικός έδωσε στο 76' την ασίστ για την ισοφάριση από τον Ντάλσιο και στο 79' πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.
Η Ξάνθη στο τέλος πίεσε και διαμαρτυρήθηκε με τη σειρά της στο 86', υποστηρίζοντας ότι στο σουτ του Κρητικού ο Βαφέας απομάκρυνε τη μπάλα αφού αυτή είχε περάσει τη γραμμή τέρματος.