Ίντερ-Μπολόνια 6-1

Η Ίντερ ξέσπασε στην Μπολόνια μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης αυτή την εβδομάδα, στο πλαίσιο του Τσάμπιονς Λιγκ, που προήλθε από τις χαμένες ευκαιρίες των «Νερατζούρι».
Σήμερα όμως οι Λομβαρδοί «βομβάρδισαν» τους «Ροσομπλού», τους οποίους συνέτριψαν με 6-1 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» για την 4η αγωνιστική στη Serie A.
Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο ημίχρονο με τους Λαουτάρο Μαρτίνες (6'), Μίλαν Σκρίνιαρ (30') και Νικολό Μπαρέλα (34').
Στην επανάληψη ο Ματίας Βεσίνο έγραψε το 4-0 στο 54', για να πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Έντιν Τζέκο, που δύο τέρματα στο 63ο και 68ο λεπτό έκανε το 6-0, πριν μειώσει στο 86' ο Αρτούρ Τεάτ.
Νωρίτερα, με ηγέτη τον Ρικάρντο Σαπονάρα η Φιορεντίνα πέρασε νικηφόρα από τη Γένοβα, επικρατώντας με 2-1 της τοπικής Τζένοα.
Ο Σαπονάρα άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, ενώ έδωσε την ασίστ στον Τζάκομο Μποναβεντούρα για το 2-0 (89'), για να μειώσουν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις (90'+8') με πέναλτι του Ντομένικο Κρισίτο. naftemporiki.gr