Υποψήφιος ο Χάτζι για την καλύτερη 11άδα όλων των Εποχών

Γράφει από την Κωνσταντινούπολη ο Mustafa Bora Kargin
Το France Football ανακοίνωσε τους υποψήφιους για την καλύτερη 11άδα όλων των Εποχών.
Το ιστορικό Γαλλικό περιοδικό ανακοίνωσε τους υποψήφιους ανά θέση και στους μεσοεπιθετικούς συμπεριλήφθηκε και ο Γκεόργκι Χάτζι. Μαζί με τον θρύλο του Ρουμανικού ποδοσφαίρου συνυποψήφιοι είναι οι Μπάτζιο, Τσάρλτον, Ντι Στέφανο, Φρατζέσκολι, Γκούλιτ, Ινιέστα, Κοπά, Κουμπάλα, Μαραντόνα, Ματσόλα, Πελέ, Πλατινί, Πούσκας, Ριβέρα, Σκιαφίνο, Σόκρατες, Τότι, Ζίκο και Ζιντάν.
Ο επονομαζόμενος και "Μαραντόνα των Καρπαθίων", γεννήθηκε στις 05/02/1965 και φόρεσε κατά σειρά τις φανέλες των Κοστάντζα, Σπορτούλ, Στεάουα, Ρεάλ Μαδρίτης, Μπρέσια, Μπαρσελόνα και Γαλατάσαράι ενώ χρίστηκε διεθνής 125 φορές και συμμετείχε σε 2 Μουντιάλ και ένα Euro. Στη τεράστια καριέρα του με τη Γαλατάσαράι, ο εμβληματικός Χάτζι κατέκτησε το 2000 το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ εναντίον της Άρσεναλ και την ίδια χρονιά το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης! Εκτός από τους 2 Ευρωπαϊκούς τίτλους με τη Γαλατάσαράι, στη καριέρα του κατέκτησε 3 Πρωταθλήματα, 2 Κύπελλα, 1 Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ με τη Στεάουα ενώ συμμετείχε και στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1989. Επίσης κατέκτησε 1 Κύπελλο και 2 Σούπερ Καπ Ισπανίας, 4 Πρωταθλήματα, 2 Κύπελλα και 2 Σούπερ Καπ Τουρκίας, έχει συμπεριληφθεί 2 φορές στους καλύτερους παίκτες στον Κόσμο από τη ΦΙΦΑ, και έχει βγει πρώτος σκόρερ στη Ρουμανία, στην Ευρώπη και στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.