«Άστραψε» ο Μέσι, 5άρα η Μπαρσελόνα

Η Μπαρσελόνα επέστρεψε στις νίκες στην Πριμέρα Ντιβιζιόν επικρατώντας στο Καμπ Νου με 5-2 της Μπέτις.
Οι «Μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ με τον Ντεμπελέ στο 22', έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το πέναλτι του Γκριζμάν στο 33' που απέκρουσε ο Κλαούντιο Μπράβο, και είδαν τον Σανάμπρια να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.
Με το ξεκίνημα του β' μέρους ο Κούμαν... ξέχασε την κούραση του Μέσι και τον πέρασε στο παιχνίδι αντί του Φατί, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να πάρει δρόμο χωρίς γυρισμό για την ομάδα της Ανδαλουσίας.
Στο 48' ο Αργεντίνος σούπερ σταρ της Μπαρσελόνα έδωσε την ασίστ στον Γκριζμάν για το 2-1, ενώ ο ίδιος σκόραρε το 3-1 στο 61' με πέναλτι που κέρδισε ο Ντεμπελέ και κόστισε την αποβολή του Μαντί. Στο 73' η ομάδα της Σεβίλλης μείωσε με τον Μορόν, αλλά ο Μέσι ήταν πια εκεί για να... αποκαταστήσει την τάξη. Ξαναέδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 81', ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 89' ο Πέδρι.