Θρίαμβος της Γαλατάσαράι στο Ντέρμπι του Βοσπόρου

Γράφει από την Κωνσταντινούπολη ο Mustafa Bora Kargin
Σε θρίαμβο της Γαλατάσαράι εξελίχθηκε το Ντέρμπι του Βοσπόρου, καθώς επικράτησε μέσα στο Σουκρού Σαράτσογλου της Φενέρμπαχτσέ με 1-3!
Πλέον η ομάδα του Φατίχ Τερίμ, μετά από 23 αγωνιστικές ημέρες, βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 45 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την Σίβασπορ και την Τραμπζονσπόρ η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.
Στο ματς που είχε αρκετή ένταση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Κρούζε στο 21', ωστόσο η ισοφάριση ήρθε με τον Ντονκ στο 40'.
Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό, ο Φατίχ Τερίμ αποβλήθηκε. Η Γαλατάσαράι έκανε το 1-2 με πέναλτι του Φαλκάο στο 80ό λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα και οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες όταν ο διαιτητής απέβαλε τους Τουρούτς και Μπελχαντά μετά από αψιμαχία που είχαν.
Ο θρίαμβος ολοκληρώθηκε για την Γαλατάσαράι στο 97', όταν ο Ονιεκούρου έκανε το τελικό 1-3 σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους φίλους της ομάδας!