Μπαρσελόνα-Σεβίλλη 4-0!

Εντυπωσιακή ήταν η Μπαρσελόνα στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, καθώς συνέτριψε την Σεβίλλη με 4-0!
Έτσι, 20 ημέρες πριν το Κλάσικο, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, παρότι τελείωσε το ματς με 9 παίκτες μετά τις αποβολές των Αραούχο και Ντεμπελέ στην ίδια φάση!
Οι "Μπλαουγκράνα" άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με εξαιρετικό ανάποδο ψαλίδι του Λουίς Σουάρες από σέντρα του Σεμέδο.
Στο 32ο λεπτό η ομάδα της Βαρκελώνης διεύρυνε το προβάδισμά της με προβολή του Βιδάλ και τρία λεπτά αργότερα ο Ντεμπελέ έκανε το 3-0!
Στο 78' με εκτέλεση φάουλ, ο Λιονέλ Μέσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάτσλικ ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο.
Ακολούθησαν δύο αποβολές στην ίδια φάση, με χρονική απόσταση ελάχιστων δευτερολέπτων. Ο 20χρονος Ουρουγουανός αμυντικός Αραούχο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Ζαν-Κλερ Τοντιμπό, αποβλήθηκε στο ντεμπούτο του με απευθείας κόκκινη για ανατροπή του Τσιτσαρίτο. Ο Ουσμάν Ντεμπελέ κάτι είπε στον διαιτητή κατά τη διάρκεια των διαμαρτυριών και ο Λαόθ τον απέβαλε κι αυτόν.