Στα ημιτελικά η Μπάρτσα του Ερνέστο Βαλβέρδε, πέταξε έξω την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ανύπαρκτο αποδείχθηκε τελικά το "εμπόδιο" της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την Μπαρσελόνα στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.
Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε... πλάκα απέναντι στην ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, επικράτησε άνετα με 3-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του Λίβερπουλ-Πόρτο.
Η μαγική Μπάρτσα έκανε ότι ήθελε τους Άγγλους, με "αιχμή του δόρατος" φυσικά τον Λιονέλ Μέσι! Ο Αργεντίνος, προσφέροντας μία ακόμη παράσταση σε 96702 θεατές, σκοράρε δις και ο Κοουτίνιο έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα με μια γκολάρα.
Ο καλύτερος παίκτης στον Κόσμο με ωραίο σόλο και άψογο πλασέ στο 16' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Ντε Χέα έκανε τραγική εκτίμηση και δεν κατάφερε να διώξει το πλασέ του Αργεντίνου για το 2-0. Μυθική γκολάρα από τον Κοουτίνιο στο 61ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 και σε συνδυασμό με το 0-1 του πρώτου αγώνα, οι Καταλανοί προκρίθηκαν πανηγυρικά στα ημιτελικά με συνολικό σκορ 4-0.
Μοναδική αήττητη ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά και που δεν έχει βρεθεί πίσω στο σκορ τη φετινή σεζόν η Μπαρσελόνα.