Οκτάρα η Μπαρσελόνα

Η Ουέσκα ήταν... προκλητική στο Καμπ Νου την Κυριακή, καθώς "τόλμησε" να προηγηθεί της Μπαρσελόνα. Και μετά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε της έριξε 8 γκολ!
Για τους νεοφώτιστους στην κατηγορία ο Ερνάντες έκανε το 0-1 στο 3ο λεπτό, ενώ στην συνέχεια οι Καταλανοί ήταν αμείλικτοι και με πρωταγωνιστές τους Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες, οι οποίοι σκόραραν, έβγαζαν ασίστ και σμπαράλιαζαν την άμυνα των φιλοξενούμενων!
Μετά το 0-1, ο Λιονέλ Μέσι με μία ντρίμπλα... σήμα κατατεθέν στην οποία ο αντίπαλός του σωριάστηκε στο έδαφος, ισοφάρισε σε 1-1 στο 16', ενώ στο 24' ο Πουλίδο με αυτογκόλ έκανε το 2-1. Στην συνέχεια ο Άλμπα έδωσε ασίστ στον Σουάρες για να κάνει το 3-1 στο 39', με τον Γκαγιάρ να κάνει το 3-2 στο 42', που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ντεμπελέ (48'), Ράκιτιτς (52'), Μέσι (61'), Άλμπα (81') και Σουάρες στις καθυστερήσεις, "εκτόξευσαν" το σκορ στο τελικό 8-2!