Η Μπαρσελόνα το Σούπερ Καπ Ισπανίας, έγραψε Ιστορία ο Μέσι!

Η Μπαρσελόνα κατέκτησε το Ισπανικό Σούπερ Καπ, καθώς επικράτησε της Σεβίλλης με 2-1 στην αναμέτρηση που έγινε στο "Stade de Tanger" του Μαρόκο!
Η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τέρμα του Σαράμπια, ενώ λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα η υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ, καθώς ο Πικέ στο 42' έκανε το 1-1, ενώ ο Ντεμπελέ στο 78' "έγραψε" το τελικό σκορ. Σκορ το οποίο δεν επέτρεψε ο Τερ Στέγκεν να αλλάξει στις καθυστερήσεις ο Μπεν Γέντερ όταν απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε.
Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση. ο Λιονέλ Μέσι έγραψε ξανά Ιστορία διότι έγινε ο ποδοσφαιριστής με τους περισσότερους τίτλους στην Ιστορία της Μπαρσελόνα. Ο Αργεντίνος σούπερ σταρ έχει κατακτήσει 9 Πρωταθλήματα, 6 Κύπελλα και 8 Σούπερ Καπ Ισπανίας, 4 Τσάμπιονς Λιγκ, 3 Παγκόσμια Κύπελλα Συλλόγων και 3 Σούπερ Καπ Ευρώπης!