Άστον Βίλα-Άρσεναλ στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας

Η Άστον Βίλα θα είναι τελικά η αντίπαλος της Άρσεναλ στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας. Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό του Γουέμπλεϊ.
Οι «Κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ στον ημιτελικό που έγινε τη Κυριακή επίσης στο Γουέμπλεϊ στο 29ο λεπτό με την εξαιρετική ενέργεια και το σουτ του Κουτίνιο που νίκησε τον Γκίβεν για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς. Όμως η τυπικά γηπεδούχος Βίλα έφθασε μόλις έξι λεπτά μετά στην ισοφάριση με το έξοχο σουτ του Μπεντέκε έπειτα από την εντυπωσιακή ενέργεια και ασίστ από τον Ντελφ. Ο τελευταίος ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην Βίλα στο 54’ με κοντινό σουτ μετά από πάσα του  Γκρίλις.
Στο 85', ο  Ρίτσαρντσον απέκρουσε σχεδόν επί της γραμμής κεφαλιά του Τζέραρντ, ενώ στο 87’ ο διαιτητής λανθασμένα δεν μέτρησε γκολ που σημείωσε ο Μπαλοτέλι, ο οποίος δεν ήταν σε θέση οφσάιντ, όπως υποδείχθηκε.