Η Λάτσιο απέκλεισε τη Μίλαν

Η Λάτσιο γίνεται η πρώτη ομάδα που κλείνει θέση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας! Οι Ρωμαίοι, τρεις ημέρες μετά τη νίκη που πέτυχαν απέναντι στην Μίλαν για το πρωτάθλημα, καθάρισαν για δεύτερη φορά τους "Ροσονέρι", αυτή την φορά με σκορ 1-0 για το Κόπα Ιτάλια και πέρασαν στην τετράδα της διοργάνωσης.
Η πρόκριση, μάλιστα, για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς πως για ένα ολόκληρο ημίχρονο υποχρεώθηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τσάνα.
Πάντως, την ίδια ώρα η Μίλαν δικαιολογημένα φωνάζει για το ακυρωθέν γκολ του Τσέρτσι στις καθυστερήσεις, το οποίο κακώς δεν μέτρησε, αφού δεν υπήρχε οφ σάιντ. Από εκεί και πέρα, ο άνθρωπος που έκρινε το ματς ήταν ο Αργεντίνος μέσος Λούκας Μπίλια ο οποίος με το γκολ πέναλτι που σημείωσε στο 38' έκανε το 0-1.
Στην επανάληψη η Μίλαν αγωνιζόμενη με παίκτη παραπάνω πίεσε, έχασε ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και αποχαιρετά εδώ τον θεσμό του Κυπέλλου.