Ήττα του ΠΑΣ στο Ηράκλειο

Σε ένα ματς που από πλευράς θεάματος θα ξεχάσουμε σύντομα, ο Εργοτέλης νίκησε δίκαια με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στην αναμέτρηση που έγινε στο Ηράκλειο το απόγευμα της Κυριακής, η Κρητική ομάδα είχε μεγαλύτερο κίνητρο να πάρει τη νίκη και το πέτυχε με τέρμα του Γιουσούφ στο 9ο λεπτό.
Έτσι αναθέρμανε τις ελπίδες της για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία, παρότι δέχθηκε αρκετή πίεση από την ομάδα των Ιωαννίνων στο δεύτερο ημίχρονο. Κύριος εκφραστής της προσπάθειας των Ηπειρωτών ήταν ο Τσάβες, ο οποίος μάλιστα είχε και μια εξαιρετική ευκαιρία στο 26'.
Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Καβουσάκης, Τζανακάκης, Γκέντσογλου, Φίντελεφ, Λυκογιάννης, Μπογκντάνοφ (Μπουρσέλης 58'), Κοζορώνης, Ρέντζας (Γιοβάνοβιτς 91'), Γιουσούφ, Παμλίδης (Άλαν 70').
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Στρούνα (Ναδάλες 73'), Αυγενικού (Κοροβέσης 46'), Λίλα, Τσουκαλάς, Τσάβες, Ακόστα (Σαπαλίδης 59'), Ίλιτς.
* Την επόμενη αγωνιστική, τελευταία του πρώτου γύρου, ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (04/01, 19:30).