Η Μάντσεστερ Σίτι το Λιγκ Καπ Αγγλίας

Σε έναν τελικό όλα μπορούν να συμβούν… μέχρι η καλύτερη ομάδα να δείξει την αξία της! Αυτό έκανε η Μάντσεστερ Σίτι που αν και βρέθηκε πίσω από την Σάντερλαντ, πέτυχε δύο εκπληκτικά γκολ σε δύο λεπτά και τελικά κατέκτησε (3-1) το 3ο Λιγκ Καπ στην Ιστορία της, στο «Γουέμπλεϊ».
Ο Φάμπιο Μπορίνι στο 10΄ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πογιέτ και έκανε δύσκολη την ζωή του φαβορί! Όλα αυτά μέχρι το 55΄ που ο Τουρέ με ένα απίστευτο γκολ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Νασρί με ένα ακόμα υπέροχο τέρμα, έκανε το 2-1, έβαλε τέλος στην… τελετή και χάρισε στην ομάδα του τον πρώτο τίτλο της σεζόν, διώχνοντας τις κακές μνήμες από τον περυσινό χαμένο τελικό κόντρα στην Γουίγκαν. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 89΄ο Νάβας.
Σπουδαία εμφάνιση από την Σάντερλαντ που το πάλεψε και έπαιξε με πάθος αλλά… έπεσε πάνω σε ένα δίλεπτο «μαγείας» από τα «αστέρια» της Σίτι που απέδειξαν σε δύο φάσεις την ανωτερότητα της ομάδας τους.
ΠΗΓΗ: England365.gr