Με άγχος στην κορυφή

Η Λιλ επιβλήθηκε στην εκπνοή της Βαλενσιέν με 2-1 και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Σαμπιονά. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ με το Σο, στη συνέχεια ωστόσο οι παίκτες της Βαλενσιέν έγιναν απειλητικοί με τους Τάε, Γκοχάντ και Σάντσες. Η Λιλ πήγε με προβάδισμα στο σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το Σο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 39’, αξιοποιώντας πάσα του Φρο.
Η επανάληψη ξεκίνησε με χαμένη ευκαιρία του Ζερβινιό, οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έφεραν το ματς στα ίσα στο 59’ με τον Πουζόλ να ολοκληρώνει με ιδανικό τρόπο την αντεπίθεση της ομάδας του. Οι πρωτοπόροι του Σαμπιονά πίεσαν στη συνέχεια, αναζητώντας το γκολ, και έχασαν ευκαιρίες με τους Ντε Μέλο, Φρο και Ντεμπουσί. Η υπεροχή των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με το Αζαρ να λυτρώνει την ομάδα τους, χαρίζοντας της τους βαθμούς της νίκης.