Έγραψε ιστορία! Στους «8» του Μουντιάλ η Γκάνα με γκολ στο 2' της παράτασης

Ένα από τα καλύτερα ματς του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής πραγματοποιήθηκε στο «Ρόιγιαλ Μποαφένγκ Στάντιουμ» του Ρούστενμπουργκ, με τρία γκολ, πολύ πάθος, ταχύτητα και χαμένες ευκαιρίες. Η Γκάνα ύστερα από 120 λεπτά αγώνα κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Π.Κ. και έγινε η τρίτη αφρικάνικη ομάδα που φτάνει στους «8» της διοργάνωσης μετά το Καμερούν (1990) και τη Σενεγάλη (2002).
Οι Γκανέζοι επιβλήθηκαν 2-1 των ΗΠΑ, χάρη στο γκολ του Ασαμόα Γκιαν, στο δεύτερο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Οι Αφρικανοί είχαν προηγηθεί με τον Πρινς Μπόατενγκ στο ξεκίνημα του αγώνα (5’), αλλά ο αγώνας οδηγήθηκε στον επιπρόσθετο χρόνο, αφού οι Αμερικανοί ισοφάρισαν στο 62’, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντόνοβαν. Στους "8" η Γκάνα θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ουρουγουάη στις 2 Ιουλίου στο Γιοχάνεσμπουργκ.