Κυπελλούχος Ισπανίας η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε!

Κυπελλούχος Ισπανίας αναδείχθηκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε!
Οι Βάσκοι επικράτησαν 4-2 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) της Μαγιόρκα και κατέκτησαν το Κύπελλο Ισπανίας για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια.
Στο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να κατακτήσει το 24ο τρόπαιο της Ιστορίας της και πρώτο μετά από 40 χρόνια, σε ένα αγώνα που κρίθηκε στα πέναλτι.
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ χάρη στο γκολ του Ντάνι Ροντρίγκες στο 21' λεπτό του αγώνα, με την Μπιλμπάο να ισοφαρίσει στο 50' με τον Οϊχάν Σάνσετ.
Το τελικό 1-1 είχε ως αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση, εκεί όπου το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο. Στην διαδικασία των πέναλτι η Μπιλμπάο πήρε τη νίκη με 4-2 και πήγε το "Κόπα Ντελ Ρέι" στη Χώρα των Βάσκων!