Νιουκάσλ-Άστον Βίλα 5-1

Εντυπωσιακή ήταν η Νιουκάσλ στην πρεμιέρα της φετινής Πρέμιερ Λιγκ!
Η ομάδα του Έντι Χάου συνέτριψε με 5-1 την Άστον Βίλα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και μπήκε πολύ δυνατά στο νέο πρωτάθλημα.
Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού στα πρώτα 16 λεπτά είχαν ήδη σημειωθεί τρία γκολ. Αυτοί που άνοιξαν το σκορ ήταν οι γηπεδούχοι όταν στο 6' από σέντρα του Γκόρντον ο Τονάλι από κοντά έκανε το 1-0 στο ντεμπούτο του. Από ασίστ του Γουότκινς στο 11' ο Ντιαμπί έκανε το 1-1, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το 2-1 με προβολή του Ισάκ από γύρισμα του Μπότμαν.
Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό και ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, αυτή που έφτασε σε γκολ όμως ήταν η Νιουκάσλ. Στο 58' συγκεκριμένα, ο Ισάκ και πάλι έκανε το 3-1 μετά από λάθος της άμυνας και στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε παράσταση για έναν ρόλο. Στο 77' ο Γουίλσον έγραψε το 4-1 από ασίστ του Μπαρνς και το 5-1 διαμόρφωσε σε τετ α τετ στο 90' ο Μπαρνς.