Η Γουέστ Χαμ κατέκτησε το Conference League!

Η Γουέστ Χαμ ήταν η θριαμβεύτρια του φετινού Europa Conference League!
Η ομάδα του Λονδίνου επικράτησε της Φιορεντίνα με 2-1 στον τελικό της Πράγας και φτάνοντας στον δεύτερο ευρωπαϊκό τίτλο της Ιστορίας της και πρώτο μετά από 58 χρόνια και το Κύπελλο Κυπελλούχων (1965).
Ο αγώνας κρίθηκε, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
Στο 62' ο Μπενραχμά έδωσε προβάδισμα στη Γουέστ Χαμ από τα 11 βήματα, μετά από χέρι του Μπιράγκι, αλλά πέντε λεπτά αργότερα (67') έγινε το 1-1 με εντυπωσιακό γκολ του Μποναβεντούρα.
Με το χρονόμετρο να δείχνει το 90ό λεπτό ο Πακετά είδε την κίνηση του Μπόουεν στο χώρο, του πέρασε την μπάλα κι εκείνος πλάσαρε εύστοχα δίνοντας το Κύπελλο στους Άγγλους, με το πέμπτο και πολυτιμότερο εφετινό γκολ του στη διοργάνωση.
Στο 33ο λεπτό ο τελικός διακόπηκε για μερικά λεπτά, όταν ο Μπιράγκι πήγε να εκτελέσει κόρνερ από τα δεξιά και δέχθηκε πλαστικό ποτήρι, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στο κεφάλι του.