Λίβερπουλ-Άρσεναλ 2-2

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ, ανάμεσα στην Λίβερπουλ και την Άρσεναλ στο Άνφιλντ, για την 30ή αγωνιστική ημέρα.
Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 87ο λεπτό ήταν αυτός που "έγραψε" το τελικό σκορ ισοφαρίζοντας σε 2-2. Επίσης η κεφαλιά του Βραζιλιάνου επιθετικού στέρησε από την πρωτοπόρο της κούρσας την όγδοη συνεχή νίκη.
Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα φάνηκε έτοιμη να επαναφέρει τη διαφορά της από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι στο +8, προτού ο Φιρμίνο σκοράρει μετά τη σέντρα του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ στο δεύτερο δοκάρι.
Η Άρσεναλ είχε πάρει το προβάδισμα με γκολ του Γκαμπριέλ Μαρτινέλι στο 8ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια προετοίμασε το 0-2 για τον συμπατριώτη Γκάμπριελ Ζεσούς, στο 28'.
Ο Μο Σαλάχ μείωσε στο 42' αλλά στις αρχές του β ημιχρόνου έχασε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα άουτ, για να ισοφαρίσει τελικά ο Φιρμίνο.