Η Καλαμάτα ήταν «Μαύρη Θύελλα» και πέταξε έξω τον Παναιτωλικό

Το είπαν και το έκαναν οι άνθρωποι της Καλαμάτας!
Η «Μαύρη Θύελλα» πέταξε εκτός Κυπέλλου Ελλάδος τον Παναιτωλικό, καθώς τον νίκησε 4-3 στα πέναλτι και τον απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Ο κανονικός αγώνας έληξε 2-2, με τους Ρόβα και Φλόρες να σκοράρουν από δύο φορές για κάθε ομάδα, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε στην παράταση. Ο επιθετικός της ομάδας της Μεσσηνίας, ο οποίος είχε και δοκάρι λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, φάνηκε αρχικά ότι θα γινόταν ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του, καθώς στη διαδικασία των πέναλτι «νικήθηκε» από τον Στεργιάκη. Όμως ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας Ταϊρης άλλαξε τα δεδομένα, σταματώντας διαδοχικά τους Μόρσεϊ και Κολοβό, και ο Μπακαγιόκο ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι, στέλνοντας την Καλαμάτα στους «16» ολοκληρώνοντας το κάζο για την ομάδα του Αναστασίου!