Η Λίβερπουλ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ!

Έτοιμη να κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά στην Ιστορία της είναι η Λίβερπουλ!
Οι "Ρεντς" του Γιούργκεν Κλοπ νίκησαν και μέσα στην Ισπανία την Βιγιαρεάλ και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, που θα γίνει στο Σταντ Ντε Φρανς του Παρισιού στις 28 Μαΐου.
Παρότι στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ βρέθηκε να χάνει με 2-0, στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε σαν... Λίβερπουλ και "βύθισε" το "Κίτρινο Υποβρύχιο" με 2-3 παίρνοντας την σπουδαία πρόκριση.
Η Βιγιαρεάλ πέτυχε γκολ με τον Ντιά στο 3' και τον Κοκελέν στο 41'.
Η είσοδος του Λουίς Ντίας στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου προκάλεσε "πανικό" στην άμυνα των Ισπανών.
Η Λίβερπουλ μείωσε στο 62' με τον Φαμπίνιο και οι Ισπανοί κατάρρευσαν, με αποτέλεσμα η αντίπαλός τους να κυριαρχήσει απόλυτα. Ο Ντίας ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα (67'), ενώ ο Μανέ διασφάλισε την πρόκριση στο 74' φεύγοντας στην αντεπίθεση και περνώντας και τον Ρούλι για το τελικό 2-3.
Ο Τσιμίκας πέρασε αλλαγή για τους 6 φορές Πρωταθλητές Ευρώπης στο 80ό λεπτό αντί του Ρόμπερτσον.
Μάλιστα η Λίβερπουλ έγινε, με αυτή την πρόκριση, η ΜΟΝΑΔΙΚΗ Αγγλική ομάδα που φτάνει την ίδια σεζόν, στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας και στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας!