Επέλαση της Λίβερπουλ στο Μιλάνο, 0-2 την Ίντερ!

Επέλαση έκανε η 6 φορές Πρωταθλήτρια Ευρώπης Λίβερπουλ μέσα στο Μιλάνο, καθώς επικράτησε με 0-2 της Ίντερ και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ!
Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε την πολύ σπουδαία νίκη και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί του ζευγαριού.
Ο Γερμανός τεχνικός είχε αλλάξει τέσσερις παίκτες ως το 59ο λεπτό και κάνοντας ματ στους Ιταλούς.
Να σημειωθεί ο Έλιοτ, σε ηλικία 18 ετών και 318 ημερών, έγινε ο νεότερος παίκτης στην Ιστορία της Λίβερπουλ που συμμετείχε  στο Τσάμπιονς Λιγκ, εξαιρουμένων των προκριματικών, ενώ ο Κώστας Τσιμίκας είδε τον αγώνα από τον πάγκο.
Οι «Νερατζούρι» άντεξαν ως το 75ο λεπτό, δηλαδή ως το σημείο που ο Ρομπέρτο Φιρμίνο (μία από τις αλλαγές) κέρδισε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, από εκτέλεση κόρνερ, κι άνοιξε το σκορ παρά την προσπάθεια του ματαίως εκτιναχθέντα Χαντάνοβιτς.
Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μοχάμεντ Σαλάχ να πανηγυρίσει το 33ο τέρμα του στους 50 αγώνες του με την κόκκινη φανέλα στο Τσάμπιονς Λιγκ και να γίνει μόλις ο τρίτος παίκτης στη διοργάνωση με τόσα πολλά γκολ σε 50 ματς, μετά τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.