Η Γαλατάσαράι πήρε το Ντέρμπι του Βοσπόρου, 3-1 την Μπεσίκτας!

Γράφει από την Κωνσταντινούπολη ο Mustafa Bora Kargin
Η Γαλατάσαράι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Ντέρμπι του Βοσπόρου, καθώς επικράτησε με 3-1 της Μπεσίκτας για την 38η αγωνιστική ημέρα του Τουρκικού πρωταθλήματος.
Έτσι η μάχη για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος συνεχίζεται αμείωτη, μόλις 2 αγωνιστικές πριν το τέλος. Στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η Μπεσίκτας με 81 πόντους, στην 2η η Φενέρμπαχτσέ με 79 και στην 3η η Γαλατάσαράι με 78.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Μπάμπελ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Γκεζάλ στο 42'. Με τον ίδιο τρόπο, πέναλτι, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ πήρε το προβάδισμα με 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου, με τον Ραδαμέλ Φαλκάο. Το τελικό 3-1 "έγραψε" ο Αρντά Τουράν στο 77'.