Στο -4 από την κορυφή η Μπάρτσα, με ιστορικό ρεκόρ Μέσι

Στο -4 από την κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν πλησίασε η Μπαρσελόνα, μετά την νίκη της με 4-1 επί της Ουέσκα το βράδυ της Δευτέρας.
Πλέον, μετά από 27 αγωνιστικές ημέρες, η Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται στην πρώτη θέση με 63 βαθμούς και ακολουθούν οι Καταλανοί με 59.
Η Μπάρτσα, μάλιστα, έχει σερί 17 αήττητων αγώνων στο πρωτάθλημα. Μια βραδιά όπου που ο Μέσι έγραψε Ιστορία, καθώς συμπλήρωσε 767 συμμετοχές με τους "Μπλαουγκράνα" σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε τον Τσάβι στην κορυφή των συμμετοχών όλων των Εποχών στον σύλλογο.
Με την Μπάρτσα να ετοιμάζει ένα υπέροχο πανό για τους δύο θρύλους του συλλόγου.
Ο Μέσι δεν θα μπορούσε να μην γιορτάσει το γεγονός με γκολ. Σημείωσε δύο τέρματα, ανοίγοντας το σκορ στο 13' και κλείνοντάς του στο 90'. Ενδιάμεσα ο Γκριζμάν είχε σημειώσει το 2-0 στο 35', ο Μιρ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με πέναλτι μείωσε σε 2-1, ενώ ο Μινγκέθα με το πρώτο γκολ στην καριέρα του είχε κάνει το 3-1 στο 53ο λεπτό.