Η Μπιλμπάο το Σούπερ Καπ Ισπανίας

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ισπανίας.
Στον τελικό που έγινε στο "Εστάντιο Ντε Λα Καρτούχα" στην Σεβίλλη, επικράτησε 2-3 της Μπαρσελόνα στην παράταση.
Οι Βάσκοι κατέκτησαν έτσι το τρίτο Κύπελλο στην Ιστορία τους σε πέντε τελικούς και το πρώτο μετά από 6 χρόνια, καθώς τελευταία φορά που πανηγύρισε ήταν το 2015 (η πρώτη το 1984).
Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι Καταλανοί προηγήθηκαν δύο φορές με ισάριθμα γκολ του Γκριεζμάν, στο 40ό και στο 77ο λεπτό. Η Αθλέτικ ισοφάρισε ισάριθμες, την πρώτη με τον Ντε Μάρκος στο 42' και τη δεύτερη στο 90' με τον Βιγιαλίμπρε. Στην παράταση ο Γουίλιαμς, πέτυχε ένα έξοχο γκολ στο 94' και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας τον τίτλο στην ομάδα του.
Ο Λιονέλ Μέσι είδε την κόκκινη κάρτα στο 120' και αποβλήθηκε για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια και 753 ματς που έχει παίξει με την φανέλα της Μπαρσελόνα!