Μπολόνια-Μίλαν 1-2: Δεν αφήνουν την κορυφή οι "Ροσονέρι"

Η Μίλαν καρδιοχτύπησε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη με 2-1 στην έδρα της Μπολόνια που την έφερε στο +5 από την δεύτερη Ίντερ.Λίγες ημέρες μετά το αντίο στο θεσμό του Κόπα Ιτάλια, η Μίλαν έστειλε μήνυμα πως το φετινό σκουντέτο θα κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της και από τα πόδια των παικτών της για να το κάνει δικό της.
Το Σάββατο (30/01) πέρασε νικηφόρα από το "Ρενάτο Νταλ' Άρα" επικρατώντας 1-2 της Μπολόνια για την 21η αγωνιστική της Serie A και έγραψε ιστορία, αφού για πρώτη φορά σε μία πρωταθληματική σεζόν μετράει 9 εκτός έδρας νίκες στις πρώτες 10 εξορμήσεις της (τρίτη συνολικά ομάδα που το πετυχαίνει, μετά την Νάπολι τη σεζόν 2017-18 και την Γιουβέντους τη σεζόν 2018-19).
Ο Ρέμπιτς ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Στέφανο Πιόλι παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Σκορούπσκι στην εκτέλεση πέναλτι του Ιμπραΐμοβιτς και εκτελώντας από κοντά στο 26', με το 0-2 να γίνεται στο 55' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κεσιέ που κέρδισε ο 39χρονος Σουηδός στράικερ των Μιλανέζων.
Στο 81' ο πρώην "Ροσονέρο", Πόλι, μείωσε σε 1-2 μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό στον αγωνιστικό χώρο και έβαλε ξανά την Μπολόνια στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, με τον Σοριάνο να φτάνει μία ανάσα από την ισοφάριση λίγα λεπτά αργότερα αλλά τον Ντοναρούμα να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση και να κρατάει το χρυσό τρίποντο για τους νικητές.
ΠΗΓΗ: sport24.gr