Κυπελλούχος Πορτογαλίας η Πόρτο

Κυπελλούχος Πορτογαλίας στέφθηκε η Πόρτο, νικώντας με 1-2 την Μπενφίκα στον τελικό που έγινε στην Κοΐμπρα.
Έτσι η Πόρτο έφτασε στην κατάκτηση του Νταμπλ, καθώς λίγες ημέρες πριν είχε αναδειχθεί και Πρωταθλήτρια.
Μάλιστα οι "Δράκοι" έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 38' μετά την αποβολή του Ντίαζ με 2η κίτρινη κάρτα. Επίσης και ο προπονητής της Πόρτο δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε από τον πάγκο και παρακολούθησε το υπόλοιπο της αναμέτρησης από τα δημοσιογραφικά θεωρεία.
Οι "δράκοι" έφτασαν στη νίκη με έναν αμυντικό, τον Μπεμπά, να πετυχαίνει δύο γκολ με κεφαλιές. Το πρώτο στο 47' μετά από λάθος έξοδο του Βλαχοδήμου και έξυπνη κεφαλιά από τα πλάγια και το δεύτερο στο 58' με κεφαλιά ψαράκι από το ύψος του πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ.
Η Μπενφίκα κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κούραση της Πόρτο και να αυξήσει την πίεση της και μάλιστα μπόρεσε να μειώσει το σκορ με πέναλτι που εκτέλεσε στο 84' ο Βινίσιους. Οι "Αετοί της Λισαβόνας" θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση στο 91' αλλά το σουτ του Ζότα εκτός περιοχής βρήκε το δεξί δοκάρι του Κόστα.