Άρης για Ευρώπη στο Ηράκλειο

Μεγάλη νίκη με 0-1 πέτυχε ο Άρης στο Ηράκλειο για την 8η αγωνιστική ημέρα των πλέι-οφ και πλέον μόνο εάν «αυτοκτονήσει» θα χάσει την 5η θέση και την Ευρωπαϊκή του έξοδο!
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο οποίος σημείωσε στο 14ο λεπτό με πλασέ, το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί στις αντεπιθέσεις τους (35' κεφαλιά Ρόουζ άουτ, σουτ 45'+2' Γκάμα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ), και θα μπορούσαν να έχουν σημειώσει και άλλο τέρμα.
Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο 2ο 45λεπτο και στο 50' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φιγκεϊρέδο μέσα στην περιοχή από τον Μπαγκαλιάνη. Το εκτέλεσε ο Φιγκεϊρέδο αλλά ο Κουέστα κατάφερε να το αποκρούσει διατηρώντας την εστία του ανέπαφη.
Πλέον ο Άρης βρίσκεται στην 5η θέση της κατάταξης με 41 βαθμούς, έναντι 36 του 6ου ΟΦΗ.