«Πελάτισσα» του Άρη η Ξάνθη

«Πελάτισσα» του Άρη έχει γίνει η Ξάνθη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης τη νίκησε για 4η φορά από την έναρξη της περιόδου, αυτή την φορά με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 20ής αγωνιστικής ημέρας της Σούπερ Λιγκ.
Το τέρμα του Μπρούνο Γκάμα στο 59ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στα Πηγάδια, στο ντεμπούτο τότε του Μίκαελ Ένινγκ στον πάγκο των «Κιτρίνων».
Μετά το γκολ του Γκάμα, το ματς «άνοιξε» για τα καλά. Στο 68' Κόρχουτ και Ντιγκινί συνεργάστηκαν, με τελικό αποδέκτη τον Φετφατζίδη που σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Αμπαντ.
Στην συνέχεια, η Ξάνθη δεν μπορούσε, οι γηπεδούχοι απέτυχαν να τελειώσουν τις καλές στιγμές που τους παρουσιάστηκαν ενώ ήταν και άτυχοι, με την κεφαλιά του Ντιγκινί στο 87' να σταματά στο δεξί δοκάρι του Άμπαντ και τον Γάλλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις.