Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων η Λίβερπουλ!

Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων προκρίθηκε το βράδυ της Τετάρτης η Λίβερπουλ, καθώς επικράτησε της Μοντερέι από το Μεξικό με 1-2!
Ο σκόρερ του νικητήριου γκολ ήταν ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, ο οποίος μόλις 6 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στέλνοντας έτσι τους Πρωταθλητές Ευρώπης στον μεγάλο τελικό.
Εκεί θα συναντήσουν την κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες, Φλαμένγκο, η οποία στον άλλο ημιτελικό απέκλεισε την Αλ Χιλάλ.
Για την Λίβερπουλ, το 0-1 έκανε ο Κεϊτά στο 12', αλλά δύο λεπτά μετά οι Μεξικανοί έφτασαν στην ισοφάριση με τον Φούνες Μόρι, για να γράψει το τελικό 1-2 ο Φιρμίνο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ο τελικός θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο 21 Δεκεμβρίου στις 19:30 ώρα Ελλάδος, με απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ.