Ισόπαλο το πρώτο Σούπερκλάσικο

Ισόπαλος 2-2 έληξε ο πρώτος τελικός του Κόπα Λιμπερταδόρες ανάμεσα στην Μπόκα Τζούνιορς και την Ρίβερ Πλέιτ στο «Λα Μπομπονέρα».
Σε ένα απίστευτο Σούπερκλάσικο με πολλά γκολ, πάθος, φανταστική ατμόσφαιρα στις κερκίδες, νεύρα εντός αγωνιστικού χώρου, οι δύο ομάδες άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς και τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Μονουμεντάλ», στις 24 Νοεμβρίου (22:00).
Ο Αμπιλά με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Αρμάνι κάνοντας το 1-0 στο 34', ενώ δύο μόλις λεπτά αργότερα, η Ρίβερ ισοφάρισε με τον Πράτο.
Η Μπόκα Τζούνιορς πήρε εκ νέου το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βίγια, ο Μπενεντέτο έδωσε πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους!
Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά στο 61' με αυτογκόλ του Ρομπέρτο Ιζκέρδος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ αφήνοντας τα πάντα ανοικτά για την ρεβάνς.
Θυμίζουμε ότι στις διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής τα εκτός έδρας γκολ δεν έχουν καμία επιπλέον βαρύτητα.