Τρόπαιο για τον Άρη

Το τρόπαιο στο τουρνουά της Μπίρσοτ στην Ολλανδία, κατέκτησε ο Άρης.
Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στη συνάντηση, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν στα πέναλτι 4-1.
Πολύ καλή η παρουσία της ομάδας του Πάκο Ερέρα, η οποία μάλιστα ανάγκασε τον γκολκίπερ των Βέλγων σε τέσσερις σωτήριες επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ματέο Γκαρσία (20'), Ντιγκινί (28', 39') και Δεληζήσης (45') δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Βανχάμελ και να σκοράρουν.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προχώρησε σε πολλές αλλαγές, η Μπίρσοτ είχε δοκάρι στο 78' και το 90λεπτο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.
Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια, ενώ πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της φονικής πυρκαγιάς που έπληξε την Ανατολική Αττική.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Ερέρα): Καντιμοίρης (46' Κουέστα), Τζανακάκης, Σόουζα (46' Βέλεθ), Δεληζήσης (60' Μπαγκαλιάνης), Ντιγκινί (46' Μιλούνοβιτς), Ιντζόγλου (60' Σταμπουλίδης), Ναζλίδης (46' Διαμαντόπουλος), Κολάσο (60' Μπακούτσης), Γκαρσία (46' Παυλίδης), Ματίγια (46' Μπάσα), Βαλεριάνος (46' Μενέντεθ).
Μπίρσοτ (Βρέβεν): Βανάμελ, Πριτσένκο, Ντομ, Φαν Χάιφτ, Γκρισέ (83' Ντε Γιόνγκχε), Ζουά (46' Χόφερ), Μαές (Βανκάμπ), Βανζέιρ (86' Εμπομπό), Μπουντρέν, Τισουνταλί, Κασμί (46' Μπρονιό).