Μαγικός Μέσι, πυραυλοκίνητη Μπαρσελόνα!

Με σόου από τον τεράστιο Λιονέλ Μέσι, η πυραυλοκίνητη Μπαρσελόνα πέρασε στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Αργεντίνος σούπερ σταρ έκανε όργια (2 γκολ, 1 ασίστ) κόντρα στην μικρή Τσέλσι και την σκόρπισε με 3-0 στο Καμπ Νου.
Η ομαδάρα του Ερνέστο Βαλβέρδε έδωσε άλλη μία ποδοσφαιρική παράσταση. Με τον Βάσκο αρχιτέκτονα της Μπάρτσα να αποθεώνεται, η Τσέλσι υποκλίθηκε και οι Καταλανοί με το 3-0 στο Καμπ Νου, αλλά και το 1-1 από το πρώτο ματς στο Λονδίνο πέρασαν στην επόμενη φάση.
Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μέσι άνοιξε το σκορ, αφού πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά, που πιάστηκε στον ύπνο ύστερα από σουτ από δύσκολη γωνία. Στο 20' έβγαλε μόνος του τρομερή αντεπίθεση, άνοιξε στον Ντεμπελέ που με σουτ κεραυνό έκανε το 2-0.
Στο 63ο λεπτό ο Μέσι «καθάρισε» οριστικά και αμετάκλητα την πρόκριση, καθώς ο Σουάρες του άνοιξε τη μπάλα ύστερα από αντεπίθεση και αυτός πέρασε και πάλι την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στην πρόκριση.