Μετά από 6 μήνες έχασε η Μπαρσελόνα!

Ο Λιονέλ Μέσι έχασε πέναλτι και η Εσπανιόλ με γκολ στο 88' νίκησε 1-0 την Μπαρσελόνα, στην πρώτη μεταξύ τους "μάχη" για τα προημιτελικά του Copa del Rey.
Η Εσπανιόλ νίκησε 1-0 την Μπαρσελόνα στο "Cornellà-El Prat". Ο Όσκαρ Μελένδο πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 88ο λεπτό και με αυτό η Εσπανιόλ νίκησε για πρώτη φορά τους "Μπλαουγκράνα" μετά από 11 χρόνια!
Τον Ιανουάριο 2007 η Εσπανιόλ είχε νικήσει τελευταία φορά την Μπαρσελόνα, έχοντας τότε προπονητή τον Ερνέστο Βαλβέρδε!
Το σερί αήττητων ματς του Βαλβέρδε με την Μπάρτσα σταμάτησε στα 29, σε όλες τις διοργανώσεις, είχε ξεπεράσει πάντως τον Πεπ Γκουαρδιόλα (28).
Μοιραίος πάντως για την Μπαρσελόνα ήταν ο Λιονέλ Μέσι, καθώς στο 62ο λεπτό έχασε πέναλτι, με τον Ντιέγκο Λόπεθ α γίνεται ο πρώτος που τον σταματάει δεύτερη φορά απ' τα βήματα (πριν 10 χρόνια η πρώτη).
ΠΗΓΗ: sport24.gr