Ούτε καν εφεδρείες στις ομάδες τους, βασικοί στην Εθνική με Σκίμπε!

Ο Μίκαελ Σκίμπε ουσιαστικά βάζει τίτλους τέλους στην Εθνική Ελλάδος. Το Gazzetta αναδεικνύει και το Campion παρουσιάζει τις επιλογές του σε παίκτες που δεν έπαιζαν καν στις ομάδες τους!
Auf Wiedersehen Herr Skibbe... Δηλαδή ελληνιστί αντίο κύριε Σκίμπε! Λίγο πριν το τέλος του συμβολαίου του ο Μίκαελ Σκίμπε φαίνεται να... χαιρετά την Εθνική καθώς είναι εξαιρετικά απίθανο να πετύχουμε το οτιδήποτε στο Ελλάδα - Κροατία, τη ρεβάνς του μπαράζ στο Καραϊσκάκη. Οι μεγάλες ανορθογραφίες του Γερμανού ήταν εκείνες που σε πρώτη φάση έβαλαν... ταφόπλακα στις όποιες πιθανότητες της Εθνικής μας ομάδας να διεκδικήσει κάτι καλό στο Κροατία - Ελλάδα. Ναι φαβορί δεν ήταν αλλά δεν ήταν και ομάδα για τέτοια εικόνα και τέτοια ήττα. Με ένα... φοβισμένο σχήμα (σ.σ. με βασικό στόχο να μην δεχθεί γκολ αλλά τελικώς έφαγε τέσσερα), με άλλα ντ' άλλων θέσεις, με αλλαγές διάταξης και... μπέρδεμα των παικτών με λάθος αλλαγές από τον πάγκο και γενικά όλα λάθος. Από την διαχείριση, το στήσιμο της ομάδας, το σύστημα και ότι άλλο θέλετε.
Υπάρχει όμως εδώ και ένα... εξοργιστικό στοιχείο ως προς την κατάρτιση της 11άδας. Βασικός κίπερ ο Καρνέζης με το τραγικό λάθος στο 1-0 και γενικά κακή παρουσία που φέτος έχει παίξει μόνο σε ένα ματς της Premier με την Γουότφορντ ως αλλαγή και 31 λεπτά! Η χειρότερη περίπτωση είναι του Σταφυλίδη που επίσης έχει μία γκέλα σε ένα γκολ που φέτος έχει μόνο 10 λεπτά παρουσίας σε ματς της Bundesliga! Ακόμα ο Γιάννης Μανιάτης στην Αλάνιασπορ είχε μεν 10 ματς αλλά 520 λεπτά συμμετοχής. Ο δε Τζιόλης στα 32 του παραμένει βασικός και αναντικατάστατος στην Εθνική, κάτι που με βάση το υλικό που έχουμε δεν είναι και το πλέον λογικό εν έτει 2017. Φέτος σε 9 αγώνες είχε 595 λεπτά στην Σαουδική Αραβία. Σε ένα ματς με βασικές ελλείψεις όπως των Μανωλά (σ.σ. μεγάλη εδώ και η ευθύνη της ΕΠΟ γι' αυτό), Τοροσίδη, Μάνταλου και ακόμα και Δώνη ο Γερμανός τεχνικός έκανε ότι χειρότερο μπορούσε. Στο πιο κρίσιμο φετινό ματς...

ΑΤΥΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ Η ΟΜΑΔΑ...

Το κερασάκι στην τούρτα για τον Σκίμπε ήταν οι δηλώσεις του. Ο Μίκαελ Σκίμπε στην συνέντευξη Τύπου εμφανίστηκε στις τοποθετήσεις του σαν να μην έχει κάνει κανένα λάθος, τα... έριξε όλα στους παίκτες του και έκανε σχόλιο περί βελτίωσης της ομάδας λες και η Εθνική συνέχιζε να παίζει σε όμιλο... Με αυτά και με αυτά φαίνεται πως ο κύκλος του κλείνει και κλείνει και άκρως αποτυχημένα...