Αγγλία: Ισόπαλο το ντέρμπι του «Άνφιλντ»

Μέτριο ήταν το ντέρμπι του «Άνφιλντ» ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.
Το 0-0 αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης, αφού ο Ζοζέ Μουρίνιο με την τακτική του εξουδετέρωσε μεν την επιθετικότητα και τους αυτοματισμούς των «Κόκκινων», παράλληλα όμως εγκλώβισε παραγωγικά τη Γιουνάιτεντ.
Στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισαν η μεγάλη επέμβαση του Ντε Χέα με το πόδι σε κοντινό σουτ του Μάτιπ (35΄) και η απόκρουση του Μινιολέ στην προσπάθεια του Λουκάκου, ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα.
Στην επανάληψη η Λίβερπουλ πίεσε αλλά δεν βρήκε την κλασική ευκαιρία, με εξαίρεση μια άστοχη προσπάθεια του Τσαν, κι έτσι το 0-0 σφράγισε αυτόν τον αγώνα, επιτρέποντας στους «Κόκκινους Διαβόλους» να παραμείνουν αήττητοι στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.
ΠΗΓΗ: Phil Noble, ΑΠΕ-ΜΠΕ