Το πρώτο του Βαλβέρδε, 3-2 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ο πρώτος τίτλος του Ερνέστο Βαλβέρδε με τη Μπαρσελόνα είναι γεγονός. Έστω και σε τουρνουά, ο "Τσινγκούρι", κατέκτησε το φετινό Ιντερνάσιοναλ Τσάμπιονς Καπ στις ΗΠΑ, κατακτώντας παράλληλα τη νίκη στο πρώτο φετινό Κλάσικο, καθώς οι "Μπλαουγκράνα" νίκησαν με 3-2 τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Hard Rock Stadium του Μαϊάμι.
Οι Καταλανοί πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 3ο λεπτό, με ωραία ατομική ενέργεια, ο Μέσι πλάσαρε τον Κέιλορ Νάβας για το 1-0. Το εντυπωσιακό ξεκίνημα συνεχίστηκε, καθώς μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, με ωραίο δυνατό σουτ, ο Ράκιτιτς έκανε το 2-0.
Στο 14' ο Κόβατσιτς μείωσε σε 2-1, ενώ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, και συγκεκριμένα στο 36', ο Ασένσιο έκανε το 2-2.
Τη νίκη στη Μπάρτσα έδωσε ο Ζεράρ Πικέ με τέρμα που σημείωσε στο 50ό λεπτό, κάνοντας το 3-2 σε ένα χορταστικό ματς.