Μετά τον Μέσι και ο Νεϊμάρ είναι πλέον Χρυσός Ολυμπιονίκης!

Μετά τον Λιονέλ Μέσι (Πεκίνο 2008, φωτό κάτω), η Μπαρσελόνα έχει πλέον στις τάξεις της έναν ακόμη Χρυσό Ολυμπιονίκη! Ο λόγος για τον Νεϊμάρ, ο οποίος τα ξημερώματα κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο νικώντας 5-4 στα πέναλτι την Γερμανία (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1).
Η «οικοδέσποινα» είχε «ανοίξει» το σκορ με φάουλ του Νεϊμάρ στο 26΄, ενώ η Γερμανία ισοφάρισε με τον Μάιερ στο 59΄.
Στη συνέχεια το 1-1 δεν άλλαξε, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι Βραζιλία και Γερμανία έλυσαν τις... διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Η Βραζιλία επικράτησε με 5-4, με τον Νεϊμάρ να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι.