Σεβίλλη-Ρεάλ Μαδρίτης 3-2

Δύο εβδομάδες πριν το «Κλάσικο», η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε με 3-2 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» από τη Σεβίλλη, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με το γκολ του Σέρχιο Ράμος στο 22'. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ισοφάρισε με τον Ιμόμπιλε πριν βγει το ημίχρονο και με «φαρμακερές» αντεπιθέσεις στο δεύτερο πέτυχαν δύο γκολ, με τους Μπανέγκα (61') και Γιορέντε (74' ), με τον τελευταίο να σκοράρει λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ιμόμπιλε (70').
Δε σκόραρε, όμως, μόνο η αλλαγή του Έμερι, αλλά και του Μπενίτεθ. Ο Χάμες Ροντρίγκες μπήκε στο ματς στο 63΄ αντί του Ίσκο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-3) με τους Ανδαλουσιάνους να πανηγυρίζουν την 4η εφετινή του νίκη.