Πέρασε στο Euro η Ουγγαρία

Η Ουγγαρία έγινε η πρώτη ομάδα από τα ζευγάρια των μπαράζ, που εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Euro 2016.
Οι Μαγυάροι, που αξίζει να σημειωθεί ότι κατέκτησαν την 3η θέση στον όμιλο των προκριματικών που συμμετείχε και η Ελλάδα, επικράτησαν και στο δεύτερο παιχνίδι μπαράζ της Νορβηγίας με 2-1 στη «Γκρουπάμα Αρένα» της Βουδαπέστης και προκρίθηκαν με πανηγυρικό τρόπο στην τελική φάση της διοργάνωσης, μιας και είχαν νικήσει τους Σκανδιναβούς και στο Όσλο την περασμένη Πέμπτη (1-0).
Με το φοβερό γκολ του Πρίσκιν άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι στο 14΄ και στο 84΄ «σφράγισαν» το «εισιτήριο» της πρόκρισης με το αυτογκόλ του Χένρικσεν. Ο σέντερ φορ της Αλκμάαρ, τέσσερα λεπτά μετά μείωσε για τη Νορβηγία (2-1), στην ενδεκάδα της οποίας έπαιξε σε όλο το 90λεπτο ο δεξιός μπακ του Ολυμπιακού, Ομάρ Ελαμπντελαουΐ.