Ισόπαλο το ντέρμπι του Μέρσεϊσάιντ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι του Μέρσεϊσάιντ ανάμεσα στην Έβερτον και τη Λίβερπουλ. Το σημερινό μάλιστα ήταν το 4ο διαδοχικό ματς στο "Γκούντισον Παρκ" που δεν είχε νικητή, αλλά και η 6η ισοπαλία του Μπρένταν Ρότζερς σε επτά ντέρμπι! Οι δύο μονομάχοι έπιασαν εξαιρετικό ρυθμό στο α' μέρος, αλλά να μη ρισκάρουν στην επανάληψη.
Ματσάρα στο α' μέρος, με τον ρυθμό έπειτα από ένα χαλαρό δεκάλεπτο να είναι εξαιρετικός, τη Λίβερπουλ να έχει το πάνω χέρι και να πιέζει ψηλά. Στο 41' η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ, όταν ο Ίνγκς με κεφαλιά πέτυχε το 0-1! Ωστόσο, η αντίδραση ήταν άμεση και στο 45' ήρθε η ισοφάριση για την Έβερτον. Πολύ κακό διώξιμο του Τσαν και ο Λουκάκου δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.