Η Μπαρσελόνα το ντέρμπι της Ισπανίας!

Η Μπαρσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου φετινού ντέρμπι στην Ισπανίας, καθώς θριάμβευσε με 1-2 επί της Ατλέτικο μέσα στη Μαδρίτη! Παρότι βρέθηκαν να χάνουν στο «καυτό» Βιθέντε Καλδερόν, οι Μπλαουγκράνα απέδειξαν ότι και φέτος είναι… φτιαγμένοι για μεγάλα πράγματα.
Χωρίς τον Λιονέλ Μέσι για 60 λεπτά, οι Καταλανοί ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς, είχαν χάσει περισσότερες ευκαιρίες, παρ' όλα αυτά βρέθηκαν πίσω στο σκορ στη μοναδική στο 51΄ από το πλασέ του Φερνάντο Τόρες, ίσως στη μοναδική ευκαιρία των «Ροχιμπλάνκος» μέχρι το λεπτό εκείνο.
Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Νεϊμάρ, ο οποίος με άπιαστο φάουλ στο 55΄ έφερε το ματς στα ίσια και στο 77΄, 23 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς ο Κορυφαίος Παίκτης του Κόσμου, Λιονέλ Μέσι, «άνοιξε λογαριασμό» με άψογο πλασέ μετά την εξαιρετική ασίστ του Σουάρες.