Πρεμιέρα με νίκη η Εθνική Νέων στο Euro

Εξαιρετική ήταν η πρεμιέρα για την Εθνική ομάδα Νέων στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται από σήμερα στην Ελλάδα.
Στον εναρκτήριο αγώνα της διοργάνωσης και στο πλαίσιο του 1ου ομίλου το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε στη Βέροια με 2-0 την Ουκρανία και πήρε προβάδισμα στην κατάταξη, μαζί με τη Γαλλία η οποία με γκολ του Μπλιν στο 34΄ επιβλήθηκε 1-0 της Αυστρίας.
Οι Ουκρανοί ήταν αρκετά επικίνδυνοι στα πρώτα λεπτά χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπόριατσουκ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 13ο λεπτό, όμως στο 20΄ η ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Ορφανίδη, ύστερα από ασίστ του Κουλούρη.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή στιγμή με τον Κοβαλένκο στο 57΄ αλλά ο Κότσαρης έκανε σπουδαία επέμβαση, ενώ στο 76΄ ο Καραχάλιος διπλασίασε για την Εθνική, ύστερα από πάσα του Ορφανίδη.